تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

پاسخی به معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست

   

  آقای نجفی، آیا واقعا در این روزگار محیط زیست از سیاست جداست؟

   

   

  روز گذشته وقتي براي چندمين بار متوالي در سال هاي اخير با تيتر نامه سرگشاده جناب آقاي دلاور نجفي معاون اسبق سازمان محيط زيست در رسانه ها مواجه شدم، به خاطر آوردم که از زمان کنار گذاشتن ایشان از این سازمان به هر دليل، هر از چندی در ماه هاي پاياني دولت نهم و دهم و اخيرا هم در دولت يازدهم شاهد نامه ای سرگشاده در نقد اوضاع محيط زيست بوده ایم. البته آقای نجفی از قلم خوب و شيوايي برخوردار بوده و سابقا هم از وبلاگ نويسان توانا بوده اند و همچنان هم علاقه مندي شان به سمت سابق و محيط زيست باقي است كه البته جاي تقدير دارد. اما آنچه حقير را بر آن داشت تا يادداشتي براي جناب ايشان بنویسم شاید نقد غيرمنصفانه ای بوده که در نامه سرگشاده اخیردیدم.

   

  راستش به دلیل اینکه همه زندگی ام از کودکی در خانواده با محیط زیست عجین شده و اطلاع نسبتا خوبی از اوضاع محیط زیست و سازمان طی سی سال اخیر دارم، خود را محق دانستم در این باره بنویسم.  فرزند محيط باني هستم كه در سال سي ام خدمت خود به محيط زيست حین انجام وظيفه جانش را نثار كرد. با تمام وجودم محیط بانی را لمس کرده ام و تمامی مقاطع  تحصيلی ام  را  در رشته محيط زيست به اتمام رسانده و بيش از 15 سال به صورت مستمر در قالب عضو اولين تشكل هاي محيط زيستي و كارشناس و كارشناس مسئول، معاون سازمان هاي تخصصي و مديرعامل و در حال حاضر مدير كل محيط زيست استان تماما در حوزه محيط زيست گذرانده ام. همچنین به عنوان عضو كوچكی از جامعه بزرگ متخصصان محيط زيست اطلاعات اندكي در اين حوزه دارم و بنابراین توصيه هايي را به برادر عزيزم جناب آقاي دلاور نجفي دارم.

   

  جناب نجفي بيش از 40 سال (از سال 1972) است كه سران كشورها به اين نتيجه رسيده اند بايد براي غلبه بر چالش هاي محيط زيست و حفاظت از تنها كره مسكون، فارغ از همه نزاع هاي سياسي در حوزه محيط زيست، در قالب نشست ها، پروتكل ها، كنوانسيون ها و تعهدات بين المللي اتحاد  و همكاري جدي داشته باشند. كشورها در تلاشند تا بهره گیری از قدرت سیاسی در نشست هاي بين المللي و منطقه اي معضلات زيست محيطي را به حداقل برسانند و ديپلماسي محيط زيست امروزه يكي از موثرترين و كاراترين روش در كاهش اثرات مخرب آلودگي هاي زيست محيطي به حساب می آید. نمونه بارز آن در كشور ما بحران ريزگردها است كه به دليل فقدان ديپلماسي موثر و كارا در سال هاي گذشته بوده و تبعات بسياري را به همراه داشته و دارد.

   

  به  عبارت دیگر محيط زيست حد و مرز سياسي و جغرافيايي نمي شناسد و طبیعتا رئيس سازمان حفاظت محيط زيست هم مي تواند از ارتباطات موثر و مناسب بين المللي در راستاي نيل به اهداف توسعه پايدار و محيط زيست مطلوب تر  كه بر محور حکمرانی مطلوب (شامل ابعاد سیاسی)، اقتصاد مناسب و رو به رشد، جامعه سالم و ايمن و محيط زيست پاك استوار است استفاده نمايد. با تامل در مذاكرات ايشان با وزير امور خارجه فرانسه نيز شاهد بودیم که اهم این مذاكرات در راستاي نشست بين المللي پيش رو در پاريس با موضوع گرمايش جهاني و تغييرات آب و هوا و ضرورت همكاري در موضوعات مرتبط با محيط زيست بوده است. در مورد مصاحبه اخير ايشان نیز شاهد هستیم که با اشاره به اهمیت تفاهم و توافق انجام شده و منابع بلوكه شده براساس تحريم هاي ظالمانه عليه كشورمان بر استفاده از این منابع در راستاي توسعه پايدار و ارتقاي مولفه هاي زيست محيطي صحبت می کنند. ضمن اینکه سابقه سياسي ايشان در استكبارستيزي و مقابله با استبداد و ظلم بيگانگان عليه ايران طولاني و غير قابل انكار است و به هر حال ایشان چه به لحاظ سوابق و چه به لحاظ جایگاه معاونت ریاست جمهوری اسلامی ایران چهره سیاسی هم به حساب می آیند.  البته که جنابعالی بر اهمیت ارتباطات بین المللی واقفید؛  چه آنکه سفرهایتان را در زمان تصدی مسئولیت در سازمان محیط زیست به امریکا و کشورهای اروپایی در قالب رییس هیات محیط زیست ایرانی در رزومه تان به عنوان سوابق درخشان نگاشته اید و به قول جنابتان از مذاکره و رفتن به این کشورها شانه خالی نکردید. بنابراین اینکه الان نظر دیگری دارید کمی عجیب به نظر می رسد.البته دلواپسی های شما قابل تقدیر است اما هم زمانی ان با سایر دلواپسان کمی شائبه ایجاد می نماید. خصوصا شما که نگران سیاسی شدن سازمان هستید.

   

  از سوي ديگر در تاييد لزوم عدم نگرش سياسي در سازمان باید به روند استفاده از مديران و انتصابات انجام شده طی دو سال اخیر سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کنم كه تعداد زيادي از مديران كل استاني از دولت گذشته هستند. حتي معاونتي كه جنابعالي عهده دار آن بوديد تا ماه گذشته توسط معاون منسوب دولت قبل اداره مي شد که به دليل تمايل ايشان برای شركت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اين مسئوليت به يكي ديگر از مديران اسبق سازمان با بيش از 30 سال سابقه مديريتي سپرده شد. شايد نمونه ديگر این عدم دخالت مواضع سیاسی توسط دکتر معصومه ابتکار، اينجانب باشم كه در دولت نهم هم در سازمان فعاليت داشته و بعد از آن در شهرداري تهران با مديريت جناب آقاي دكتر قاليباف مشغول فعاليت در حوزه هاي محيط زيستي شدم و اكنون به عنوان مدير كل محيط زيست استان قزوین مشغول به خدمت هستم و فعاليت در دوره هاي گذشته با افراد و دولت قبل تاثيري در انتصابم نداشته است. مثال های مشابه دیگری هم وجود دارد، اما مناسب است تاملی بر انتصابات و سرعت تغییرات در دوره مشابه مسئولیت جنابعالی داشته باشیم. البته فراتر از این، قصد ندارم اقدامات دوره های قبل را نقد کنم که در این مجال نمی گنجد.

   

  بالطبع در هر دوره مديريت سازمان حفاظت محيط زيست نقاط ضعف و قوت فراواني وجود داشته و دارد. اما تلاش هاي صورت گرفته در دوره مديريت 10 ساله دکتر معصومه ابتکار (از سال های 76 تا 84 و از سال 92 تا کنون) به قول شما در دوره گذشته مانند حذف سرب از بنزين، معطوف كردن ضرورت انجام ارزيابي زيست محيطي براي تمامي پروژه هاي بزرگ مقياس، ايجاد استاندارد زيست محيطي براي سوخت خودروها، افزايش مناطق تحت مديريت سازمان، و توسعه مناسبات بين المللي در راستاي همكاري حوزه محيط زيست و در دوره جديد نيز فعاليت هايي موثر مانند مصوبه احیای درياچه اورميه در اولين جلسات دولت تدبير و اميد، افزايش بین دو تا 20 برابري جريمه شكار جانوران وحشي، تدوين لايحه توقف بهره برداري از جنگل ها، آزادسازي هزاران هكتار زمين تصرف شده در مناطق حفاظت شده، تخصيص اعتبار براي حفاظت از تالاب ها، توقف راهسازي در جنگل ابر، تصويب و تغيير مسير جاده ميانگذر پارك ملي گلستان، تلاش در جهت تدوين لايحه جديد29 ماده اي جلوگيري از آلودگي هوا در مجلس، حذف حلال های مضر پتروشیمی از بنزین تولیدی و عرضه شده، توزيع گاز طبيعي جهت سوخت نيروگاه ها، ممنوع شدن تاسيس نيروگاه جديد با سوخت مازوت و ... غير قابل انكار وكتمان است كه نتيجه همكاري و تلاش مجموعه كارشناسان و مديران محيط زيست با مديريت ايشان و نيز همكاري ساير نهادها بوده  وکه ندیدن این اقدامات، ظلم در حق تمامی زحمت کشان حوزه محیط زیست است.

   

  امروزه با توجه به بحران هاي حاد زيست محيطي كه ناشي از تغييرات اقليم وبحران بی آبی، بیابان زایی، بحران گرد و غبار  آلودگي های آب و خاک و هوا که نتیجه بهره برداري نامتوازن در طول سال ها و عدم هماهنگی دستگاهها و سازمان ها بوده است، اين حوزه بيش از هر زمان نيازمند همدلي همه دست اندركاران و متخصصين محيط زيست است. فصل الخطاب اين موضوع سخنان حکیمانه رهبر معظم انقلاب در نشست 17 اسفند ماه سال1393 است كه همه مسئولين مرتبط و نهادها و دستگاه ها را گرد هم آورده و بيان فرمودند: "مساله محيط زيست قابل حل است؛ البتّه صبر، حوصله، تدبیر، دنبال گیری و این چیزها لازم است. مسئله محیط زیست، مسئله این دولت و آن دولت نیست؛ مسئله طولانی مدّت است؛ مسئله زید و عمرو نیست؛ مسئله این جریان و آن جریان نیست؛ مسئله همه کشور است؛ همه باید دست به دست هم بدهند و این مشکل را حل کنند." و اين سخنان امروز وظيفه ما و شما را سنگين تر مي كند.

   

  البته با شناختي كه در دوره همكاري ام با خانم دکتر ابتکار رياست محترم سازمان حفاظت محيط زيست دارم قطعا از نقد ما، شما و همه دلسوزان استفاده خواهند كرد و همه مديران را دعوت به سعه صدر و استفاده از نقد و پيشنهادات مي نمايند. همانگونه كه در روز خبرنگار بيان داشتند: "متعهدم هيچ شكايتي از هيچ خبرنگاري نداشته باشم"، قطعا پاسخي براي سخنان رسانه ای شما نخواهند داشت و شايد بر حقير نيز خرده گيرند. اما اينجانب به عنوان يك محيط زيستي از شما تقاضا دارم سخنان رسانه اي و خبري را به اصحاب رسانه واگذار كنيد و بحث هاي كارشناسي و تخصصي را در میزهای كارشناسي و رو در رو جستجو كنيد. قطعا سازمان از نظرات شما به عنوان فرد صاحب تجربه استفاده خواهد كرد و قضاوت را مردم بسپاريد و بدانيد  خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به ياد...

   

                                                                   صدرالدين علي پور

                                                         فعال محیط زیست، مدرس دانشگاه، فرزند محیط بان شهید

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 2 شهريور 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : زيست ,محيط ,سازمان ,محیط ,دولت ,بوده ,محيط زيست ,محیط زیست ,زيست محيطي ,سازمان حفاظت ,حوزه محيط ,
  پاسخی به معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 2 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55465
 • تعداد مطالب :148665
 • بازدید امروز :528052
 • بازدید داخلی :18758
 • کاربران حاضر :158
 • رباتهای جستجوگر:675
 • همه حاضرین :833

تگ های برتر